HABER&ETKİNLİK

15/09/2015

Geleceğin Bankası Daha Kişisel, Daha Dijital

VeriPark, geliştirdiği özel ürün ve çözümlerle finans kurumlarının, geleceğin modeli olan omni-channel yapıya kavuşmasını sağlıyor, banka şubesi konseptini artık bir perakende mağaza deneyimine çeviriyor! 

Akıllanan ve mobil hale gelen sistemler bankaları, işlem tabanlı bankacılık anlayışından uzaklaştırarak; müşterisine daha yakın, daha pro-aktif, farklı kanallar üzerinden ulaşabilen, kişiselleştirilmiş ürün ve servisler sunan bir yapıya yönlendiriyor.

McKinsey Direktörü Somesh Khanna’ya göre önümüzdeki on yıl, bankalar için dijital dönüşüm yılı olacak. Khanna, yakın bir gelecekte, şubelerin öneminin hızla azalacağını söylüyor. Buna karşın dijital yüzü güçlü hub şubeler ve onun etrafında mobil uygulamalar, tamamen dokunmatik ekranlı LCD ler, ATM’lar, kiosklar, online banka platformları ile aynı altyapıda desteklenen  omni-channel bir bankacılık anlayışı oluşacak. 

Dijital bankacılık, bankalar için yeni fırsat alanları da doğuruyor. Müşteri analitiği, farklı markalarla işbirlikleri, sosyal medya entegrasyonu gibi imkanlar ile müşteri memnuniyeti artırılırken, müşteri kazanımı ve müşteriyi elde tutma becerileri genişliyor. Dijital dönüşüme ayak uyduramayan bankalar ise müşteri kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya.

Türkiye’nin en büyük 10 bankasından 7’sinin altyapısını sağlayan, Globalde sayısız bankaya çözümler geliştiren VeriPark, sunduğu ürün ve çözümlerle bankaların yeni teknolojilere uyum sürecini hızlandırıyor. VeriPark tarafından geliştirilen VeriBranch –Omni-Channel Banking ve VeriTouch –Banking CRM çözümleri, bankaların arzuladıkları omni-channel ve müşteri odaklı yapı için güçlü altyapı ve araçlar sağlıyor. 

Bankaların satış performansı artıyor
Bankalar için yeni gerçeklik, şubeye uğramadan tüm işlerini iletişim araçları üzerinden gerçekleştirmek isteyen müşteriler… Bankaların yaşadığı önemli zorluklardan biri ise, mevcut müşteriyi elde tutabilmek ve onlara, yüz yüze kanallardansa dijital kanallar üzerinden ürün ve çözüm konumlayabilmek.

VeriPark’ın özellikle bankaların satış elemanları, müşteri temsilcileri, kurumsal ilişki yöneticileri için geliştirdiği “tablet üzerinden bankacılık” uygulamaları “Mobil Bankacı” ve “Mobil Şubeci”; CRM, satış uygulamaları ve ana bankacılık önyüzlerini tek bir platformda birleştirerek süreçlerin kısalmasını ve banka çalışanlarının performansının artırılmasını sağlıyor.  
VeriPark’ın “Mobil Bankacı” vizyonu ise bankaların mobil gücünü artırmaya ve bankacılık işlemlerini şube bazlı olmaktan çıkarmaya odaklı. Bu vizyonu destekleyen çözümlerden biri olan VeriTouch, 720 (bu doğru mu?) derecelik bir müşteri görünümü sunarak, sahada müşteri ile olan iletişimin sonuç odaklı ilerlemesini mümkün kılıyor.

Anlık veri aktarımı ile sahada başarı
VeriTouch sayesinde satış temsilcisi; müşteri bilgileri, müşterinin daha önce gerçekleştirdiği işlemleri, müşteri tarafından çağrı merkezine yapılan bildirimleri, kredi notu gibi ihtiyaç duyabileceği tüm verilere sahadayken erişebiliyor. Müşterinin hangi ürünü talep etmeye daha yakın olduğunu izleyebiliyor ve çapraz satış imkanlarını anlık olarak görüntüleyebiliyor.

Sadakat yönetimi altyapısı ve kampanya yönetimi gibi becerilere de sahip olan VeriTouch, süreçte gerekli olabilecek tüm bilgilerin yanında görüşme yapılan müşterinin ilgi gösterebileceği ürün ve çözümleri de analitik becerileri sayesinde tek bir ekran üzerinde gösterebiliyor.

Banka satış temsilcisi, tableti üzerinden aday müşteri ile ilgili detayları alarak, hesap başvurusunu doğrudan gerçekleştirebiliyor. Aday müşterinin krediye / sigortaya uygunluğu sistem üzerinden anlık olarak kontrol edilerek başvuru süreci hızlandırılabiliyor. Satış temsilcisi, sahadayken tabletini kullanarak bankanın ürünleriyle rakiplerin sunduğu ürünleri de karşılaştırabiliyor.

Form bilgilerinin dijital ortamda doldurulabildiği, müşteri evraklarının fotoğraflarının çekilerek sisteme anında yüklenebildiği, harita entegrasyonu ile satış ekiplerinin takvimlerini lokasyonlara göre belirleyebildiği ve ekiplerin sahadayken anlık olarak uzaktan izlenebildiği VeriTouch sisteminde bankalar, saha operasyonlarında başarıyı garantileyebiliyor.

Geleceğin bankası omni-channel
VeriPark tarafından geliştirilen çok kanallı online işlem platformu olan VeriBranch ise geleceğin bankasına giden omni-channel yapıya altyapı sağlıyor.
Geleceğin bankasının omni-channel yüzünü göstermesi açısından CitiBank’ın Japonya’da kurmuş olduğu “Akıllı Banka” iyi bir örnek. Tamamen dijital ekranlarla donatılmış olan banka, yılın 365 günü açık. Müşteriler, bankacılık işlemlerini ister yüz yüze görüşmelerle, ister dijital ekranlar üzerinden isterlerse dijital ekranla iletişim kurulan bir yardımcı üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. VeriPark ise bu altyapının bir benzerini hatta daha ilerisini bankacılık sektörünün hizmetine şimdiden sunmuş ve Sudi Arabistan’da faaliyet gösteren Gulf International Bank iştiraki Meem’de hayata geçirmiş durumda.

Böylece teknoloji olarak güçlendirilmiş bir şube, müşterilerine farklı, ancak bölünmeyen bir bankacılık deneyimi yaşıyorlar.
Tek bir mimari üzerinde farklı kanalların yaratılabilmesine izin veren VeriBranch ile bireysel internet bankacılığı, kurumsal / KOBİ internet bankacılığı, mobil/tablet bankacılık, şube otomasyonu, çağrı merkezi, kiosk / self-service cihaz sistemleri yaratılabiliyor. Bankaların dijital yüzü güçlü şubeler yaratması imkanı sunuyor.

Kağıtsız bankacılık dönemi
Artan rekabet bankaları verimliliklerini artırmaya iterken, VeriPark şubedeki ön ofis uygulamalarını otomatize ederek kağıtsız bankacılık dönemini başlatıyor.
Bankalar, süreçlerini dijitalleştirerek sadece verimliliklerini artırmıyorlar; aynı zamanda her bir şube için harcadıkları enerjiyi, kağıdı ve diğer kaynakları boşa harcamaktan kurtuluyorlar. Şube sayısı ile birlikte bankaların şube ayak izleri de azalırken, müşteri deneyimi zenginleşiyor.

Gulf International Bank, VeriPark tarafından geliştirilen ve uygulamaya alınan kağıtsız bankacılık projesi “Meem” ile 50 bin yeni müşteri kazandı. Proje, müşteri kazanımını hızlandırırken; farklı dijital kanallar üzerinde dikkat çekici uygulamaların hayata geçirilmesini ve müşteri hizmetlerinde mükemmellik sağladı. Bankanın çağrı merkezi üzerinden 7 gün 24 saat tüm banka işlemleri gerçekleştirilirken,  bankanın sayısını artırdığı tablet ve kioskları sayesinde müşterilerin işlemleri çok daha hızlı hayata geçiriliyor. Şube’de yeni hesap açma, kredi başvurusu yapıp onaylatma ve krediyi nakit olarak çekme sürecini “Meem” VeriPark’ın sağladığı altyapı ile sadece 15 dk ya sığdırmış durumda ve müşteri bu işlemleri yaparken sadece tek sayfalık bir sözleşme imzalıyor. Meem şubeleri bir bankadan çok Apple Store’u andırıyor.

Meem, mobil bankacılığı kişiselleştirdi
Marka adı “Meem” olan projede Gulf International Bank, çok kanallı hizmetleri geliştirilerek kağıtsız bankacılık ve dijital şube sistemini oluşturdu. Bu sistem sayesinde Meem müşterisi, mobil uygulaması üzerinden hızlı bir şekilde cari ve birikim hesaplarına ulaşabiliyor ve tüm bankacılık işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, tüm bankacılık işlemleri ve banka hesabı üzerinde tam bir kontrole sahip. Kendisi şubede self servis olarak kart basabildiği gibi; yeni kart talebi, kartın baskı ve gönderim sürelerinin kontrol edilmesine kadar tüm işlemlere mobil hesabı üzerinden erişebiliyor.

Otomatik para transfer özelliği, cari hesaptan birikim hesabına otomatik para aktarımı sağlıyor. Birikim hesabı aynı zamanda mevduatın artması ile otomatik faiz artırımını içeren akıllı özelliklere de sahip. Ayrıca “Jam Jar” olarak adlandırılan özellik, ev veya araba alma gibi belirli hedefler doğrultusunda birikim planları yapabiliyor.

Meem kullanıcıları, aynı zamanda, “Kişisel Finans Planlama” arayüz özelliği sayesinde kredi kartı veya banka hesabı üzerinde gider kontrolü sağlayabiliyor. Böylece restoran, giyim, aksesuar gibi özel alan harcamalarına üst sınırlar belirlenebiliyor.

Meem gibi bankacılık uygulamalarıyla daha mobil, daha kişisel, daha dijital olan “Geleceğin Bankası” VeriPark teknolojileri ile bugünden hayat bulmaya başlıyor.

Send to Friend

Sending...

Posted successful

Your message could not be forwarded! Please try again later.

Euro.Message madebycat